Zajęcia adaptacyjne

Adaptacja dziecka w żłobku to bardzo ważny moment w jego życiu, od tego zależy właśnie pierwszy dzień i kolejne dni pobytu w palcówce maluszka. To dojrzałość rodziców do odpowiedzialnego podejścia do wychowania dziecka decyduję o adaptacji ich dziecka do nowych warunków i nie dotyczy to tylko żłobka, ale każdej zmiany w drodze do samodzielności młodego człowieka. Główną rolę w adaptacji maluszka odgrywają rodzice oraz wychowawcy / opiekunowie w żłobku. Adaptacja maluszka wymaga czasu i poświęcenia zarówno rodziców jak i kadry pedagogicznej. Jest to ciężki okres zarówno dla maluszka jak i dla rodziców.

Na zajęcia adaptacyjne w żłobku „Pluszowy Miś” zapraszamy rodziców z maluszkami. Podczas zajęć rodzic będzie mógł zaobserwować zachowanie swojego maluszka podczas, zabaw i innych zajęć.

Drodzy rodzice najważniejszymi warunkami adaptacji dziecka w żłobku jest przede wszystkim miłość do maluszka, o której dziecko musi wiedzieć, oraz przekonanie dziecka, że zawsze absolutnie zawsze będzie odebrane ze żłobka. By dziecko przekonało się o tym musi wielokrotnie przeżyć rozstania z rodzicem i szczęśliwe odbiory ze żłobka do domu.

„Kochani rodzice trzeba nam uzbroić się w cierpliwość i ogromną wytrzymałość podczas adaptacji maluszka w żłobku”.

Jak możemy pomóc swojemu dziecku w adaptacji:

  1. Już dziś zacznij regulować rozkład dnia maluszka, według rytmu dnia w żłobku.
  2. Jeśli tylko jest to możliwe, w początkowym okresie adaptacji (tydzień, dwa) zostawiaj maluszka w żłobku jak najkrócej.
  3. Pożegnanie musi trwać jak najkrócej.
  4. Jeśli Twoje dziecko weszło już na salę, nie zaglądaj by zobaczyć, co robi jak się bawi, czy płacze (żłobek zaprasza do Sali z TV do obserwowania maluszka przez monitoring, rodzic będzie mógł spokojnie obejrzeć jak zachowuję się maluszek).
  5. By było mu łatwiej bez Ciebie, możesz zostawić maleństwu, które rozumie już więcej, misia /maskotkę , pieluszkę coś co mogło by przynieść mu ulgę podczas ciężkich chwil po rozstaniu.
  6. Nie obiecuj nagrody materialnej, zabawki, słodyczy za to że Twój synek lub córeczka zostanie bez Ciebie i nie będzie płakać.
  7. Bądźcie konsekwentni, działajcie wspólne.
  8. Drogi rodzicu pamiętaj, że każdy maluch to indywidualna jednostka i każdy z maluszków posiada swój czas na adaptację w żłobku.

Zajęcia z rytmiki

Rytmika w rozwoju maluszka, jest bardzo ważna. Już od najwcześniejszych lat dobrze stymulowany rozwój maluszka poprzez ruch, taniec, muzykę, zabawę, gry na instrumentach oraz śpiew zapewnią maluszkowi w późniejszych latach orientację w przestrzeni, szybką reakcję ruchową na wrażenia słuchowe i umiejętności panowania nad własnym ciałem i jego ruchem. Rytmika ma na celu nie tylko zapewnienie szybkich reakcji ruchowych ale także podwyższenie samooceny dzieci, rozwijanie dyscypliny i wytrwałości w dążeniu do wytyczonych celów w życiu, koncentracji, przystosowania się do pracy w grupie oraz umiejętności ponoszenia odpowiedzialności za powierzone zadania.


Zajęcia muzykoterapii

Muzyka w życiu maluch pozwala na docieranie do głęboko ukrytych konfliktów oraz wydobywa i aktywizuję emocję, poprawia nastrój / samopoczucie dzieci, dostarcza pozytywnych przeżyć, uczy wspólnie przeżywania pozytywnych emocji, uczy jak przełamywać bariery nieśmiałości, powoduję rozładowanie napięcia i złych emocji, rozluźnia napięcie mięśni, działa pozytywnie na układ pokarmowy i oddechowy, uspokaja, oraz warto wspomnieć, że dobrze dobrana muzyka pomaga w łagodzeniu bólu. Najlepsza muzykoterapia w żłobku.


Zajęcia plastyczne

Zajęcia plastyczne dostosowane są do wieku i możliwości dziecka. Na zajęciach maluszki będą mogli poznać podstawowe techniki plastyczne i tym samym rozwijać swoją fantazję a przede wszystkim nauczyć się wrażliwości na piękno. Organizowane będą wernisaże z pracami maluszków aby każdy z rodziców mógł podziwiać talent swojej pociechy, oraz wszechstronny rozwój dziecka.


Zajęcia przyrodnicze “Mały Ogrodnik”

Zajęcia przyrodnicze dla maluszka w żłobku to świetny pomysł. Już od najmłodszych lat maluch poznaje sekrety roślin, uczy się ich nazw, uczy się poprawnego rozpoznawania owoców, warzyw, kwiatów, drzew. Jednak najbardziej interesującym w zajęciach „Mały ogrodnik” będzie zabawa z nasionami, robienie własnych sadzonek, opieka nad roślinką (podlewanie). Są to bardzo ważne czynności wykonywane przez dziecko. Nauczą malucha odpowiedzialności i opiekuńczości, co zaowocuję w późniejszych latach życia.


Zajęcia KULINARNE „Kucharz duży kucharz mały”

Zajęcia kulinarne to wspaniała zabawa dla dziecka. Maluchy na zajęciach poznają zapachy, smaki, kształty, kolory – warzyw, owoców oraz innych składników. Nauczą się jak łatwo i smacznie wykonać sałatki, kanapki, babeczki oraz wiele innych pysznych rzeczy do jedzenia. Podczas zajęć maluch nauczy się współpracy w grupie, czym jest zdrowe odżywianie i jak ważne jest w życiu. Są to zajęcia kiedy dzieci mogą się pobrudzić, pokleić rączki, które wywołują radość i uśmiech dziecka.


Zajęcia z Języka angielskiego

Zajęcia z Języka angielskiego dla maluszków w żłobku to okres, zabaw, gier, ćwiczeń, słuchania muzyki podczas, których maluch wykonuję różnego rodzaju czynności mówione po angielsku, osłuchuję się z językiem angielskim i świetnie się bawi w grupie. Zajęcia są dostosowane do wieku dziecka. Zajęcia prowadzi wykwalifikowany nauczyciel j. angielskiego. Po rozpoczęciu zajęć nauczyciel określi czas trwania i częstotliwości zajęć dla maluchów w tygodniu. Dla rodziców chętnych do uczęszczania na zajęcia z j. angielskiego z dziećmi zachęcamy do zgłoszeń w żłobku.


Zajęcia z chustą animacyjną

Chusta, zwłaszcza przy pierwszym z nią spotkaniu stanowi dla grupy dużą atrakcję, sprawia to jej wygląd (kolory). Przeprowadzane zabawy mają zachęcić maluszki do wspólnej zabawy w grupie.

Istnieje wiele zabaw, które z pewnością spodobają się maluszkom np.:


Bajkoterapia

Drodzy rodzice, dla małego człowieka świat jest pełen niezrozumiałych i niewyjaśnionych rzeczy, których jeszcze nie rozumie. Jego umiejętności społeczne i emocjonalne dopiero zaczynają się rozwijać. Dlatego z pomocą przychodzi właśnie „BAJKOTERAPIA”, to fantastyczna metoda, w której dzieci w przyjaznej atmosferze, poznają świat poprzez czytanie baśni, które wyjaśnią czym jest dobro a czym zło. Bajkoterapia, w której maluszek uczestnicz pobudza twórcze myślenie, uczy rozwiązania problemów, budowania własnej wartości, wiary we własne siły. W bajkach maluszek dowie się czym jest: odwaga, tolerancja, zazdrość, rywalizacja, agresja, lęk, miłość, przyjaźń, wdzięczność. Podczas zajęć wychowawcy będą tłumaczyć czym są wszystkie wymienione wyżej zachowania. Organizujemy bajoterapia Wadowice oraz Kalwaria Zebrzydowska